Inkontinencia sportolás alatt?


Sportolni jó, sportolni egészséges, a sport kikapcsol. Sokat hallottunk már a rendszeres testedzés pozitív hatásairól, azt viszont kevesen tudják, hogy vannak olyan élethelyzetek, amikor többet árt, mint használ. Főleg már szült nők tapasztalják sportolás közben a folyamatos vizelési ingerrel, az elcseppenő vizelettel járó kellemetlenségeket, ami egyrészt nem egészséges, másrészt nagyban korlátozza a testedzés szabadságát. Mi a teendő, ha ezt tapasztaljuk, és milyen mozgásformát válasszunk? Haness Rita, gyógytornászunk tanácsai a témában:
A medencefenéki izmok elgyengülése sokakat érintő probléma. A várandósság és a szülés különösen nagy megterhelés ezeknek az izmoknak, de gyengeségük az idősödés velejárójaként is jelentkezhet, így bármilyen korban észlelhetjük tüneteit. A legjellemzőbb kezdeti tünet az elcsöppenő vizelet. Nagyon fontos, hogy olyan sportot válasszunk, ami illeszkedik a gátizmok állapotához, különben erősítésük helyett még jobban elgyengülhetnek. A kismedencei szervek szalagrendszere szintén megnyúlhat, ha rendszeresen végzünk bizonyos sportokat. A női test terhelhetősége eltér a férfiakétól, hiszen anatómiailag is jelentősen különbözünk ezen a területen.

Gátizom erősítés egészségesen
Még nem szült nőknél, panaszmentesen a cél a medencefenék izmainak karbantartása, melyért sokat tehetünk a mély hasizmok erősítésével és intim tornagyakorlatok napi pár perces végzésével.

Ha már jelentkeznek az első tünetek
Az első tünetek megjelenésekor az a legfontosabb, hogy ne gyengítsük tovább a medencealapi izmokat. Szülést követően, ha nem történt meg a gátizmok megfelelő, tudatos regenerációja, fokozottan figyelnünk kell, mert évek alatt komoly inkontinencia probléma alakulhat ki. Ha már észleljük az el-elcseppenő vizeletet sportolás közben, akkor mindenképpen kerüljük az olyan testedzést, ami ezt kiváltja. Ilyenkor nem ajánlott a futás, a lovaglás, a préseléssel járó hasizom gyakorlat; a szökdécseléssel, ugrálással járó sportok (például az aerobik) és a nehéz súlyokkal történő súlyzózás. Kezdjük el tudatosan fejleszteni a medencefenék izmait, tanuljuk meg és gyakoroljuk az intim tornát, ebben gyógytornász, intim torna specialista tud segíteni. Addig pedig ne térjünk vissza a korábban említett sportokhoz, amíg tüneteink nem rendeződtek.

Súlyos inkontinencia esetén
Ha nem csak sportolás közben észleljük a tüneteket, vagy a leírtaknál komolyabb vizelettartási gondokkal küzdünk, tartózkodjunk a sportoktól és mindenképpen egyeztessünk szülész-nőgyógyász, urológus szakemberrel a további teendőkről. A napi 1 óra könnyű séta sík terepen azonban ekkor is javasolt, ha nem erősíti fel a tüneteket.
A Rózsakert Medical Centerben Haness Rita, gyógytornászunk tart intim torna foglalkozásokat, melyek keretében megtanítja e speciális torna elméleti hátterét és gyakorlatait.

No comments:

Post a Comment