Tévhitek a gyökérkezelésről


A gyökérkezeléssel kapcsolatban számos téves elképzelés létezik a köztudatban. Legtöbben fájdalmas és roppant hosszadalmas eljárásként tekintenek rá. Bár a gyökérkezelés folyamata valóban sok időt és türelmet igényel, az egyik legegyszerűbb fogmegtartó lehetőség, amely segítségével elkerülhetővé válik a foghúzás és későbbi fogpótlás.

Mikor válik szükségessé a gyökérkezelés?
A fogszerkezet belsejében, a fogzománc és dentin réteg alatt található a lágyszövet, úgynevezett pulpa. A pulpa vérereket, idegeket és kötőszöveteket tartalmaz, amely a fog növekedése és fejlődése szempontjából elengedhetetlen. A gyökérkezelés pontosan a fog belsejének kezelését jelenti, amely akkor válik szükségessé, ha lágy belső szövete begyullad vagy megfertőződik. Ennek számos oka lehet, például fogszuvasodás, különféle hő- vagy kémiai ingerek, repedések a fogon, vagy baleseti sérülések. Amennyiben nem kezeljük, fájdalomhoz, az állkapocscsont károsodásához, gyulladásához és a fog elveszítéséhez is vezethet.

Tévhitek és a tények
  1. A gyökérkezelés roppant fájdalmas folyamat. A legmodernebb érzéstelenítési és kezelési technikáink segítségével szinte fájdalommentes. 
  2. Egy gyökérkezelt fog már nem él. Mivel csak a fog belső üregét kezeljük a folyamat során, a fogat éppúgy ellátja tartószerkezete, mint a kezelést megelőzően, csupán belső keringése szűnik meg.
  3. Egy gyökérkezelt könnyebben törik. A fog külső, nagyon kemény állománya nem változik meg, egy nagyobb lyuk vagy szuvasodás azonban csökkentheti a fog szilárdságát. Többnyire ezért válik szükségesség a gyökérkezelés
  4. Ha nem fáj, nincs szükség gyökérkezelésre. Leggyakrabban az a fog, amely gyökérkezelésre szorulna, nem is okoz fájdalmat, ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy egészséges is. A fogbél károsodását vagy fertőzését csak fogorvos tudja megállapítani.

No comments:

Post a Comment