Közeleg az év vége, lassan kikerülnek az ünnepi
dekorációk az üzletekbe, írják a gyerekek a levelet a Télapónak és a
Jézuskának. Indul a nagy dömping, ami után általában mindenki már alig várja,
hogy a fa előtt legyen családjával, nyugalomban. Mit kapjon a gyerek? Ez a
legfontosabb kérdés, igaz?
Dr. Jókay Kinga, a Rózsakert Medical Center vezető
gyermekgyógyásza szerint a legnagyobb örömet azzal szerezhetjük, ha olyan
ajándékkal lepjük meg őket, mellyel azonnal játszani tudnak. Nincs is nagyobb
csalódás, mint egy korhoz nem illő ajándék. De az sem jó, ha elveszünk a bőség
zavarában és néhány jól megválasztott ajándék helyett meglepetések sokaságát
halmozzuk a karácsonyfa alá. Nézzük - ahogy a gyerekek hívják – Dr.Kinga
tanácsait a megfelelő ajándék kiválasztásához. De ne
felejtsük el, hogy az együtt töltött időt, a szülői figyelmet semmi sem
pótolja. A közös élmények többet jelenthetnek bármilyen tárgyi ajándéknál, egy
vidám családi nap egy különleges program könnyen a legszebb karácsonyi emlékké
válhat.
Mire figyeljünk
az ajándékvásárlásnál?
-
A gyermek fejlettségi
szintjére,
-
korára,
-
érdeklődési
területeire,
-
legyen az ajándéknak
kapcsolatépítő jellege,
-
az ajándék
gondolkodásra, kreativitásra ösztönözzön,
-
ne csak
ajándéktárgyakban, élményekben is gondolkodjunk,
- vegyük figyelembe
gyermekünk elképzeléseit a hőn áhított ajándékról.
Mi kerüljön
a fa alá?
- Babáknál (0-12 hónapos korig) fokozottan figyelni kell arra, hogy a megvásárolt ajándékok, játékok biztonságosak legyenek, nehogy esetleg lenyeljék őket vagy más módon kárt tegyenek velük magukban. Az ajándékok súlyát tekintve legyenek könnyűek, így a csecsemő könnyen fel tudja emelni; méretüket tekintve nagyobbak, mint az öklünk; illetve legyenek nyál rezisztensek. A csecsemők alapvetően négy alapingerre - tapintás, ízlelés, hallás, látás - támaszkodnak, így a legjobb ajándékok számukra ezeket az ingereket aktivizálják. A kisbabák örülnek az érdekesebb, színes textilből készült ajándékoknak, élvezik a zenélő játékokat, melyek fokozzák felfedezőkedvüket. Ajándék tipp: csörgő, zenélő, ágyra szerelhető forgók, törhetetlen tükör és kellemes zenei CD-k.
- A tipegők mozgási és szellemi képességei jóval fejlettebbek, ők sokkal inkább érdeklődnek a mozgásba hozható, egymásra helyezhető (építhető, összerakható) játékok iránt. A tipegőknek szánt ajándékok többségén ezért helyeznek el nyomógombokat, kapcsolókat, nyitható vagy mozgatható alkatrészeket. Ajándék tipp: labdák, építő elemek, lego.
- A kisgyermekek körülbelül 18 hónapos korukig tanulnak meg járni. Ezt kihasználva nagy élvezettel játszanak a felfedezőútjaikra is magukkal vihető (húzható vagy tologatható) játékokkal (fűnyíró, babakocsi). Az ilyen jellegű ajándékok nem csak nagy örömet okoznak számukra, de a motoros képességük fejlődésére is pozitívan hatnak. Ebben a korban népszerűek a koordinációs képességeket intenzíven igénybevevő ajándékok is, melyek elemei valamilyen szempont (szín, méret, forma) alapján csoportosíthatók vagy összerakosgathatók. A 2-3 éves korosztály számára a felnőtt világ apró másának megteremtése is nagy élményt jelent, hiszen gyermeki fantáziájuk kiteljesedhet, így a mindennapi élethelyzeteket modellező játékoknak nagyon örülnek. Ajándék tipp: babakonyha, szerelőkészlet, játék orvosi táska.
- A 3-4 évesek már jobban keresik a többi gyermek társaságát, így előtérbe kerülnek a többszereplős játékok, köztük a szerepjátékok (jellemzően apuka, anyuka, gyerek). Egy ovis fantáziája határtalan, olyan szituációkat, történeteket tud kitalálni és eljátszani, amelyek valójában soha nem zajlottak le (például a játékaiból épített kisvasúttal egy nap alatt körbeutazza a világot). Ebben az időszakban érdemes elkezdeni a társasjátékok és a kártyajátékok bevezetését. Segítségükkel megtanítható néhány alapszabály és alapfogalom, melyek az élet további területeiben is hasznukra válhatnak. A rendszeres testmozgáshoz szoktatást is ajánlatos már ebben az életkorban elkezdeni. Ajándék tipp: társasjáték, kártyajáték, gyurma, ujjfesték, mesés puzzle kocka.
- Az óvodás korú gyermekek egyre jobban érdeklődnek az őket körülvevő világ iránt, így gyakori kérdésük a „Miért?”. Tanulási vágyuk nagyfokú lelkesedéssel párosul, így tudásszomjuk kielégítésére érdemes nekik napi rendszerességgel történeteket, meséket olvasni. Ajándék tipp: mesekönyv, ismeretterjesztő könyvek, füzetek, program belépőjegyek (például állatkert, bábszínház), papír játékbaba, építőkockák.
- A kisiskolások számára fontos, hogy a kötelező iskolai tevékenységek mellett új hobbikkal, képességfejlesztő foglalkozásokkal is megismerkedjenek. Sok gyermek kezd el ebben a korban tárgyakat gyűjteni, például különleges ásványokat, hírességek képeit, faleveleket stb. A kisiskolás gyermek érdeklődésének fenntartása érdekében érdemes kifejezni, biztosítani a szülők hobbival kapcsolatos támogatását. Ajándék tipp: fazekas játékkészlet, ékszerkészítő szett, tudományos interaktív játék készletek távcsővel vagy mikroszkóppal.
- Kamaszkorban a szülőkkel együtt töltött idő még inkább előtérbe kerül. Egy tinédzser lány például nagyon élvezi, ha elmehet édesanyjával egy „shoppingolós” napra; a fiúk szívesen mennek édesapjukkal meccsre vagy túrázni. A közös programok mellett persze a tinédzserek tudják leginkább, hogy milyen ajándéknak örülnének, mik a divatos ajándéktárgyak korosztályukban. Ajándék tipp: beíratás az érdeklődésüknek megfelelő sportra, ékszer, óra, elektronikus kütyük.
No comments:
Post a Comment