Egészségesen éljünk sokáig!

Prof. Dr. Marton István,
a Meddig akarsz élni? c. könyv szerzője
Az elmúlt 40 évben 5 évvel nőtt meg a születéskor várható élettartam. Feltehetjük a kérdést, hogy mindez azt jelenti, tovább élhetünk egészségesen, vagy ha betegek vagyunk, akkor a modern kezeléseknek köszönhetően több időt nyerhetünk? Az Egészség Világnapjának idei témája az aktív öregkor, amely nem meglepő, hiszen az Eurostat prognózisa szerint 2050-re a társadalom 27,5 százalékát teszik majd ki a 65 évnél idősebbek, míg a 80 évnél idősebbek aránya elérheti a 10 százalékot. Mindeközben az időskorú lakosság igen gyenge fizikai állapotban van, amelyre fontos felhívni a figyelmet akár egy ilyen világnappal. Ebben szeretnénk mi is segíteni, pár gondolattal és tanáccsal.

Tévhit, hogy az aktív életidőnket a genetikai tényezőknek köszönhetjük. Természetesen részben hozzájárul, de legalább ilyen súllyal és jelentőséggel bír az életmód, az önmagunkról való megfelelő gondoskodás is. Éppen ezért fontos hangsúlyozni: ha már fiatalon figyelünk az egészségünkre, sokat teszünk azért is, hogy idős napjainkat milyen minőségben töltjük.

Cukorbetegség, mozgásszervi megbetegedések, szívproblémák. A leggyakrabban előforduló betegségek. Habár az életkor és bizonyos genetikai faktorok szerepet játszanak kialakulásukban, hajlamosak vagyunk eltekinteni attól a ténytől, hogy megjelenésük kockázatát a helytelen táplálkozás és a mozgás hiánya jelentősen növeli. Nem mindegy tehát, hogy az energiát milyen módon visszük be szervezetünkbe, és hogyan hasznosítjuk.Például a túlzott finomított élelmiszerfogyasztás káros, ezen élelmiszerek ugyanis étkezés után túl gyorsan szívódnak fel, hirtelen megemelve a vércukorszintet. Sokan mégis nap-mint nap ilyen élelmiszereket fogyasztanak, amelynek következtében a vércukorszint jelentősen ingadozik, a vér inzulinszintje megnövekszik. Még rosszabb lehet a helyzet a mozgásszegény életmód esetében, amikor a test zsírtartalmának növekedése önmagában is csökkenti az inzulin iránti érzékenységet, és a glukóztoleranciát. A magas vércukorszint hosszú távon az idegeket is károsíthatja, érzészavarokat, a szemlencse vizenyője miatt pedig látászavarokat okozhat, illetve számos további szövődmény is jelentkezhet. A mozgás élettani szerepe, gyógyító hatása tudományosan bizonyított, és a közérzetre gyakorolt kellemes hatása mellett az anyagcserezavarok és az elhízás megelőzésére is kiváló lehetőséget biztosít. A vércukorszint ingadozás esetén is kifejti jótékony hatását, hiszen sokkal jobb eredmények érhetőek el az energiaforrások ilyen jellegű felhasználása révén, mint akár egyszerű kalóriacsökkentéssel.

Táplálkozzunk egészségesen és mozogjunk, halljuk eleget, igaz? De ha ennek szellemében élünk, akkor nem csak a három leggyakoribb betegség kialakulását csökkentjük és mindennapi közérzetünk javítjuk, hanem sokat teszünk azért, hogy aktív öregkorunk legyen. Óriási a felelősségünk saját egészségünk alakulásában, abban, hogy egészségesen öregedjünk, érdemes tenni érte.
(A bejegyzés Prof. Dr. Marton István Meddig akarsz élni? c. könyve alapján készült)

No comments:

Post a Comment